Ružena Anďalová, regionálna autorka – beseda

Príbehy malých hrdinov Findžu, Mydla, Kvakuľu a Šusky z knihy Prázdninové odreninky,

opäť ožijú v knižnici, na besede s našou regionálnou autorkou knihy

Ruženou ANĎALOVOU, 25. marca 2019 o 10,00 h.

Pani Ružena Anďalová žije a tvorí v Trebišove. Vyštudovala Lekársku fakultu v Košiciach a pracovala ako zubná lekárka v Trebišove. Ako sama priznáva, nikdy netúžila stať sa spisovateľkou aj napriek tomu, že písanie ju veľmi lákalo. Písanie ju neopustilo ani počas stredoškolských a vysokoškolských čias a svoje myšlienky si zaznamenávala obyčajnou ceruzkou do školských zošitov. Občas publikovala v školských časopisoch. Pri presťahovaní sa z Cejkova do Trebišova, mama spisovateľky triedila všetko nepotrebné a tak za obeť padli aj spomínané zošity, ktoré skončili v ohni.

Kniha Prázdninové odreninky je určená detskému čitateľovi a autorku k jej napísaniu inšpirovala skutočná smutná udalosť, ktorá sa stala v trebišovských kasárňach. Vtedy si autorka uvedomila, aké ľahké je stratiť blízkeho človeka, hoci sme mu mohli jednoduchým spôsobom zachrániť život. Ako človeka a lekára ju trápil zbytočne zmarený život. Tak sa rozhodla napísať knihu, ktorej hlavnou témou malo byť ako sa zachovať pri rôznych úrazoch. Príbehy detí sa odohrávajú počas prázdnin, dej knihy je umiestnený do mesta Trebišov. Hrdinovia knihy vychádzajú zo skutočných postáv autorkinho okolia. Kniha bola v roku 1994 ocenená ako Najkrajšia kniha roka.

Príbehy hlavných hrdinov z knihy Prázdninové odreninky po pár rokoch ožili vo voľnom pokračovaní ďalšej knihy Freónové komando, (2004) kde autorku inšpirovala súčasná realita životného prostredia. Téma je trochu iná a to „ekológia“. V knihe sa poukazuje na dlhodobú nevedomosť, ktorá je zakorenená hlboko v nás. Slivkovci, Maťo – prezývaný Kvakulo a jeho brat Ďoďo, Vás zavedú do svojho detského sveta prvým septembrovým dňom. S nimi a ich kamarátmi prežijete rôzne dobrodružstvá a zažijete príhody, ktoré sa stávajú mnohým deťom.

Zatiaľ treťou autorkinou knihou pre deti je Zub múdrosti (2010) a v nej znova rieši zdravotné problémy malého hrdinu Bohdana.

Ružena Anďalová napísala knihy aj pre dospelých čitateľov:

Vojna si všimne každého, 2003

Duša na dlani, 2013

Granátové jablko, 2016

R. Andalová pozvánka

« Späť