Ruky na skle

Zemplínska knižnica v Trebišove, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja pozýva do svojich priestorov dňa 9.10.2019 o 16:30 širokú verejnosť na stretnutie so spolutvorcom dokumentárneho filmu novinárky Veroniky Homolovej Tóthovej Ruky na skle.

Redaktor Daniel Levický Archleb svojim pútavým redaktorským rozprávaním predstaví tento dokumentárny film aj s jeho ukážkami. Film zachytáva výrobu pamätníka venovaného hrdinstvu rodičov tzv. Wintonových detí, ktoré pred začiatkom druhej svetovej vojny museli rodičia poslať vlakmi z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie, aby ich zachránili pred hrôzami nacizmu. Poukáže na to, akú silu museli v sebe nájsť rodičia, aby poslali svoje deti do bezpečia, s tým, že ich viac neuvidia. A práve rodičia sa stávajú hrdinami a nie deti. Na skle dverí vagóna vlaku sú z oboch strán odtlačky lúčiacich sa rúk detí a ich rodičov, z čoho vznikol aj symbol dokumentu. Uplynulo už 80 rokov, čo odišiel posledný transport.

Veronika Homolová Tóthová – novinárka a spisovateľka už 10 rokov spracúva spomienky ľudí, ktorí prežili nacistické peklo alebo komunistické väzenie a prenasledovanie. Natočila viac ako 70 reportáží, dokumentárny cyklus, celovečerné dokumentárne filmy a napísala dve knihy.

Mengeleho dievča, kniha o spomienkach pani Violy Fischerovej, ktorá prežila 4 koncentračné tábory a pokusy doktora Mengeleho mala fenomenálny úspech. Jej zatiaľ poslednou knihou je Mama milovala Gabčíka o Jozefovi Gabčíkovi, ktorý v roku 1942 uskutočnil úspešný atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora a člena NSDAP Reinharda Heydricha.

Daniel Levický Archleb – je redaktorom spravodajstva televízie JOJ a spolutvorcom dokumentárneho filmu Ruky na skle. Venuje sa rôznym témam, napríklad boju proti extrémizmu v spoločnosti či ekológii. Znepokojuje ho to, že sa mnohí ľudia na sociálnych sieťach prejavujú mimoriadne nenávistne a že zdieľajú neoverené či priamo nepravdivé informácie. Svojou troškou chce prispieť k tomu, aby sa to zmenilo.

Ing. Janka Vargová, riaditeľka

Ruky na skle ARCHLEB pozvanka

« Späť