Príťažlivosť krojov

Od 2. do 30. novembra 2023 v čase otváracích hodín knižnice

vás pozývame na výstavu unikátnej zbierky autentických krojov zberateľa Tomáša Ondruša, zároveň zakladateľa a vedúceho folklórnej skupiny Škvarkare. V krojárni ukrýva poklady, akými sa môže popýšiť len málokto. Prvú krojovanú sukňu Tomášovi darovala súčasná krojárka skupiny Škvarkare. Poslala ho aj za ďalšími ženami, ktoré poznala a ktoré mali svoje staré kroje odložené v skrini, v komore či na povale. Počas niekoľkých rokov sa mu podarilo zozbierať vyše 300 kusov autentických krojov či krojových častí, ktoré folklórna skupina využíva pri svojich vystúpeniach.

7. novembra 2023 o 16:30 hod.

vás pozývame na prednášku s Tomášom Ondrušom, zberateľom, folkloristom, zameranú na predstavenie krojov, ktoré má vo svojej zbierke.

K folklóru a ľudovým zvykom sa Tomáš Ondruš dostal prostredníctvom strednej školy, keď zbieral informácie na rečnícky prejav o tradičnej ľudovej kultúre v Košickej Novej Vsi. Počas výskumu zozbieral nielen príbehy a spomienky, ale aj staré autentické kroje.

Jeho zbierka zahŕňa mužské nohavice, čižmy, klobúky, košele, ženské spodnice, blúzky, lajblíky, šatky a brokátové sukne. Na vystúpeniach si členovia skupiny Škvarkare obliekajú výhradne tieto staré krojové súčiastky, čo si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť a opatrnosť pri narábaní s nimi. Najstaršia sukňa má cez sto rokov. Tomáš spomína na svoju starú mamu, ktorá mala na každú príležitosť zvláštnu sukňu, do mesta, na bežné nosenie, na prvú nedeľu v mesiaci, na poslednú nedeľu v mesiaci a jednu mala dokonca vyhradenú na návštevy u doktora. Tomáša tieto zvyky, či rituály v obliekaní od mala fascinovali. V súčasnosti je krojáreň jeho folklórnej skupiny obostavaná dookola skriňami plnými starého oblečenia. Kroje zväčša pochádzajú z okolia Košíc, nájdu sa však aj tie zo vzdialenejších kútov.

Zdroj: https://video.sme.sk/c/21031854/70-sukien-mala-to-je-nic-tomas-ondrus-ich-nazbieral-196.html

Príďte si k nám do knižnice vychutnať krásu tradičnej ľudovej kultúry v podobe síce starého, ale pritom veľmi vzácneho oblečenia našich predkov!

Podujatie v rámci projektu „Knižnica, ako rodinná destinácia“, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.

 

« Späť