Maľovaný rovník
Na podporu múdrosti, lásky a pokoja, ktoré sú také potrebné ako vzduch sám, robí každý človek to, čo mu talent, um a viera v dobro dovolia.
Niekto zloží pieseň, a jej clivá melódia roztopí aj najtvrdšie srdce. Bum, a zrazu je o kúsoček zla menej. Iný sa podujme napísať zložitú báseň, pozostávajúcu z niekoľkých strof a zopár tvrdých metafor, vďaka ktorej sa vzduch o trochu prečistí. Bum, a nespravodlivosť sa skláňa.
Nuž a potom zasa ktosi ako výtvarník Andrej Smolák vymyslí projekt celosvetový kultúrny projekt Maľovaný rovník. Zúčastnila by sa na ňom krajina za krajinou, maľoval by sa spoločný obraz a nielenže by sa o mieri vravelo, ale by sa preň aj niečo urobilo.
Aby sa doviedlo k cieľu úspešne, a nielen hocijako ťarbavo, oslovujú sa všakovakí umelci a známe osobnosti z celučičkej zeme, a každý účastník má pomerne jednoduchú úlohu. Je potrebné nakresliť maličký obrázok, aby sa tak vytvorila pomyselná reťaz. Jednotlivé obrázky predstavujú jeden kilometer na rovníku a výsledok bude vskutku fascinujúci. Zhromaždí sa 40 075 malieb a dbať sa bude na to, aby z každej krajiny pribudol výtvor.
Cieľom autora a realizátora Andreja Smoláka je aj vybudovanie galérie Maľovaný rovník, ktorá sa stane veľkou kultúrnou atrakciou cestovného ruchu a bude jediná svojho druhu na svete. V jej útrobách by sa uschovala konečná podoba maľovaného rovníka pre ďalšie generácie. Ani Zemplínska knižnica v Trebišove nezaostala a pripojila sa k výzve a oslovila známe osobnosti i umelcov.
akad. mal. Andrej Smolák
Je autorom a realizátorom celosvetového kultúrneho projektu Maľovaný rovník. Od roku 1993 vedie Galériu Andrej Smolák v Snine a od roku 1998 aj v Bratislave. Je laureátom viacerých ocenení za umeleckú tvorbu: Európskej ceny Franza Kafku (1988), Ceny Európskej únie umenia (2002), Svetovej ceny Salvadora Dalího (2003). Je členom – akademikom Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia v Moskve a je riaditeľom filiálky tejto akadémie na Slovensku.
Zdroj: Class Slovakia s. r. o.
Osobnosti a umelci
Jozef Jenčo
Režisér, dramatik a autor divadla KĽUD Kladzany Jozef Jenčo je autorom 11 hravých a veselých ilustrovaných rozprávok pre deti, ale aj dospelých napísaných vo východoslovenskom dialekte.
Peter Uchnár
Maliar, grafik, ilustrátor a tvorca známok vyplával za úspechom na Gulliverovej lode už na konci štúdia so Zlatým jablkom BIB´99. Odvtedy zakotvil v knižnej ilustrácii početnými cenami doma i v zahraničí.
Kristína Baluchová
Spisovateľka, filantropka, psychologička. Jej prvé tri knižné tituly boli venované dospelému publiku. Neskôr sa začala viac orientovať na detských čitateľov. Je autorkou arteterapeutickej zbierky básničiek Kamoši z vypáraného sveta.
Branislava Hronská
Branislava Hronská je spisovateľka a dramaturgička TV Rik. Na svojom konte má niekoľko detských knižiek:
Ťuki a jeho dobrodružstvá /2016/
Zabi nudu /2016/
Ťuki a stratený psík /2017/
Sníček /2017/
Tajný život v lese /2019/
Ľuboslav Paľo
Slovenský ilustrátor oceňovaný doma i v zahraničí. Venuje sa voľnej tvorbe, grafike a knižnej ilustrácii. Vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave katedru grafiky a knižnej tvorby. Ilustroval viac ako 30 kníh, z ktorých boli mnohé publikované a preložené do viacerých jazykov. Za svoju tvorbu získal aj viacero ocenení. Momentálne pracuje ako vedúci ateliéru na katedre grafiky a iných médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Miriam Petráňová – autorka knihy Listy mame
Po absolvovaní réžie na VŠMU a fotografie na VŠVU pracuje ako fotografka a režisérka dokumentárnych filmov. Pred tým však pracovala ako kníhkupkyňa v žilinskom kníhkupectve ÓM a potom ako novinárka v týždenníku Cieľ. Píše už dvadsať rokov scenáre k autorským a dokumentárnym filmom.
Marek Cina – ilustrátor
Marek Cina patrí k všestranne zameraným výtvarníkom, ktorého aktivity sú do veľkej miery podmienené jeho záujmom o fenomén knihy. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení, Katedra grafiky a iných médií, Ateliér voľnej grafiky a ilustrácie u profesora Dušana Kállaya.
Venuje sa širokej škále médií, od tradičných grafických techník, cez digitálnu ilustráciu, až po 3D objekty a maľbu. Typickým znakom jeho tvorby však ostáva osobitá výstižnosť zaznamenávaných scén, postáv a situácii a nezameniteľný zmysel pre humor.