Filmoví režiséri v školských laviciach

Srdečne Vás pozývame na prehliadku výstavy Filmoví režiséri v školských laviciach, ktorú si môžete pozrieť v Zemplínskej knižnici v Trebišove od 20. októbra do 17. novembra 2017 v čase otváracích hodín knižnice.

Výstava prináša osobné spomienky popredných slovenských režisérov z období ich školských rokov a poodhaľuje vzťah týchto osobností filmového umenia k škole. Sedemnásti režiséri zo staršej, strednej aj mladej generácie spomínajú na svoje školské časy, obľúbených i menej obľúbených učiteľov, na spolužiakov, na radosti a strasti žiackeho a študentského života i cestu k svojej umeleckej profesii. Na svoje školské roky spomínajú: Martin Ťapák, Eduard Grečner, Juraj Jakubisko, Eva Štefankovičová, Zoroslav Záhon, Juraj Lihosit, Dušan Trančík, Vlado Balco, Dušan Rapoš, Juraj Nvota, Yvonne Vávrová, Pavol Gejdoš, Martin Šulík, Mariana Čengel Solčanská, Jonáš Karásek, Juraj Lehotský, Jakub Kroner.

Súčasťou výstavy je aj bohatý obrazový materiál ako sú vysvedčenia známych režisérov, rôzne fotografie, vyznamenania, školské poznámky, zošity a pod.

Výstava je ďalším cyklom výstav, ktoré zo série Osobností v školských laviciach pripravilo Múzeum školstva a pedagogiky v Bratislave.

režiséri pozvanka

Fotogaléria: