Celé Slovensko číta deťom – Adventné čítanie

Celoslovenské spoločné čítanie v rámci projektu CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM, ktorého cieľom je čítanie deťom 20 minút denne, každý deň. Tohto roku, v čase sprísnených koronavírusových opatrení, čítanie bude realizované vďaka moderným technológiám. Do adventného online čítania sa zapája aj naša knižnica.

Záštitu nad tohtoročným podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Hrdinom projektu sú deti a rodina, jej atmosféra, rozširovanie a prehlbovanie komunikácie medzi rodičom a dieťaťom prostredníctvom knihy a spoločného čítania, s perspektívou harmonizovania vzťahov a zároveň obohacovania krásou slova, krásou príbehov a krásou vzájomne prežitého. Čítanie veľkých malým je o budovaní vzájomnej dôvery, o pocite istoty, ochrany, je o pravom zázemí, ktoré každý malý, ale aj veľký, človek veľmi potrebuje. Je to ten pocit, ktorý nám nemôže poskytnúť ani televízna ilúzia, ani kontakty cez sociálne siete, ani nadšenie z počítačových hier. Hlasné čítanie nám dá to, čo cez žiadne iné médium nedostaneme.

Napriek zložitej celospoločenskej situácií súvisiacej s rôznymi epidemiologickými opatreniami sa našlo riešenie, aby sa dlhoročná tradícia projektu neprerušila, deti o atmosféru adventného čítania neprišli a prežili ju spoločne s čítajúcimi hosťami a s knihami.

Päť Adventných čítaní preto bude zrealizovaných v samostatne komponovaných programoch, s 25 čítajúcimi hosťami a budú nakrúcané na strednom Slovensku, v Starej radnici vo Zvolene. Začnú sa vysielať postupne od 6. 12. 2020 a po verejnom odpremiérovaní každý komponovaný program bude k dispozícii na Youtube, na webových stránkach CSČD o. z. i na FB.

Zemplínska knižnica v Trebišove podporí projekt a okrem pripravovaných spoločných programov sa tiež zapojí aj zorganizovaním vlastného online čítania. Všetky videa z online čítaním budú dostupné na webovej stránke knižnice www.kniznicatv.sk a tiež na Facebooku a YouTube.

Tešíme sa na spoločné čítania a na spoluprácu s vami!

Zdroj: http://www.celeslovenskocitadetom.sk/aktuality

AdventnC) D_C-tanie 2020 powerpoint