Trebišov

V piatok večer sa Zemplínska knižnica v Trebišove premenila na rozprávkovú krajinu. Húfne začali prichádzať do knižnice rodičia detí, zavalení spacákmi, karimatkami, vankúšmi a s nimi decká so svojimi spacími plyšovými miláčikmi. Hemžilo sa tam množstvo ľudí. Každý sa chcel rozprávať, pýtať sa, čo kam má uložiť, ako to u nás bude vyzerať, kde budú deti spať, kedy začneme, kam pôjdeme a ešte veľa ďalších otázok, ktoré nám knihovníčkam kládli všetci. Pritom prichádzali aj hostia a bolo treba začať dlho pripravovanú Noc s Andersenom. No, veru nebolo jednoduché utíšiť tú vravu a šum v knižnici.

Začali sme Hevierovou básničkou o tom, kde bývajú rozprávky, pokračovali otvorením a privítaním, Andersenovým životopisom, programom podujatia a nakoniec prišli na rad naši sponzori, ktorým sme veľmi vďační za ich ochotu pomôcť svojím príspevkom aj kultúre.

Putovanie nocou plnou dobrodružstiev a nezvyčajných zážitkov začalo rozprávkou „Princezná na hrášku“, ktorú deťom prečítala zástupkyňa mesta pani Martina Lorincová. Dramatizáciou tej istej rozprávky na „modernú nôtu“ vošli do deja všetky deti a šikovné ruky kráľovských krajčírok vyčarili zaujímavé kostýmy. Deti boli oblečené dobovo, ale dramatizácia rozprávky bola moderná.

Naša regionálna spisovateľka, MUDr. Ružena Anďalová, rozprávala deťom o knihách, ktoré napísala a cennými radami deti poučila o poskytovaní prvej pomoci. Rozprávala o svojich zážitkoch, kde a kedy bola sama prítomná a musela zasiahnuť aj poskytnúť prvú pomoc. Názorne deťom ukázala ako sa oživuje človek, ako vyberať zapadnutý jazyk, alebo ako pomôcť človeku, ktorý má zlomenú nohu. Z kráľovskej kuchyne sa onedlho šírila vôňa pizze a iných lahôdok. Tomuto sa naozaj nedalo odolať. Hladné krky sa pustili do práce. Kuchárky nasýtili nielen kráľa, kráľovnú, princeznú a princa, ale aj celý kráľovský dvor. Všetci sa posilnili pred ďalekou cestou do cudzieho kráľovstva. Pútnici Snehovej kráľovnej, Statočného cínového vojačika a Malej morskej víly, hľadali na základe indícii Hviezdne kráľovstvo (hvezdáreň). Pomohli im traja pomocníci: Dlhý, Široký a Bystrozraký. Po návrate deti chatovali. Noc pokračovala súťažami: Ako rozprávka putovala svetom, Inkognito, Hádajme zemplínsky výraz … Deti sa občerstvili chlebíčkami a pokračovali v nočnej diskotéke, hudobnej a tanečnej mandarínkovej súťaži. Po noci plnej čarovných rozprávok, zaujímavých príbehov, dobrodružstiev, súťaží, poučenia i zábavy naši pútnici usínali v kráľovstve kníh.

Dúfame, že sa všetkým snívali tie najkrajšie sny a v srdciach im ostala spomienka na príjemné chvíle, ktoré im s láskou pripravili všetci dospelí.

Betka Sabová a Janka Linhartová
Zemplínska knižnica Trebišov

« Späť