Som roztrieštená

Základné údaje

som roztriestenaPočet strán: 288 strán
Väzba: pevná väzba
Rozmer: 145×205 mm
Hmotnosť: 480 g
Jazyk: slovenský jazyk
Rok vydania: 2013
Pokračovanie: Som zlomená
Cena: cca 12 €

Obsah

Juliette trávi stovky dní zatvorená v betónovej cele. Pre svojich blízkych, spolužiakov a rodičov, predstavuje hrozbu, ktorú je treba pred svetom ukrývať. Keď sa jej niekto dotkne, začnú sa diať nebezpečné veci… Nikto nevie prečo je Juliettin dotyk smrteľný, no nový systém s ňou má veľké plány. Juliettina predstava je celkom iná. Jej dotyk je jej silou, no na to, ako s ňou naložiť, príde až po tom, čo do jej života vstúpi Adam – chlapec s tetovaním vtáka na hrudi…

Recenzia

Táto kniha je fajn zresetovanie hlavy keď máte 14 a zúfalo nechcete premýšľať nad niečím priveľmi hlbokým.

To je asi to jediné väčšie pozitívum, ktoré o tejto knihe možno povedať. Teda, ešte stojí za to spomenúť štýl autorky – je hodnoverný vzhľadom na jej hlavnú postavu. Julliete je dievča, ktoré bolo celý život týrané a bolo uväznené niekoľko rokov. Tomu odpovedajú aj jej myšlienkové pochody. Jej krehkosť, nenávisť voči sebe samej, slabosť (ktorá miestami vážne lezie na nervy), ktorá sa bije s jej vôľou bojovať. Nehovoriac o tom, ako autorka upozorňuje na akékoľvek čísla – Julliete je v tomto prípade veľmi precízna. Má myseľ človeka, ktorý sa sústredí na detaily, pretože vo svojom väzení nemala iné podnety k rozmýšľaniu.
Zaujímavé sú aj prečiarknuté slová, myšlienky, ktoré v sebe snaží hlavná postava potlačiť. S týmto spôsobom vyjadrovania myšlienok som sa stretla po prvýkrát.
Tu však všetky pozitíva končia. Knihu sa skutočne neoplatí otvoriť, ak od nej očakávate niečo hlbšie. Postavy sú ploché, nekompletné, ich charakter možno zhrnúť len pár buď úplne pozitívnymi alebo negatívnymi prídavnými menami. Takmer dopredu môžete očakávať, čo a kedy daná postava spraví. Láska medzi Adamom a hlavou postavou je hlavne patetická. Opisuje utópiu vzťahu – Adam miluje Julliete už strašne dlho a je pre ňu ochotný obetovať všetko. Tí dvaja medzi sebou nemajú žiadne rozpory, žiadne problémy, proste nič. Adam je k tomu prototypom rytiera na bielom koni bez jedinej chybičky. Z toľkého cukru (a cukrovania medzi nimi) ma až boleli zuby. Dej sám o sebe je tiež dosť nedotiahnutý… autorka sa snaží miestami naviesť napätie, ale Adamovi dala od začiatku toľko priestoru a vzniesla do neho toľko dobroty, že proste viete, že sa mu nakoniec nič nestane. Sú tu typické znaky tak typické pre túto skupinu teen kníh, do ktorých môžeme zaradiť napr. aj Legendu, Divergenciu, Zlodejku duší (aj keď tieto mi prídu oproti Som roztrieštená určite lepšie): rýchlo bežiaci dej, odhaľovanie špinavých nekalostí, ktoré skrývajú vodcovia spoločnosti… Hlavnou myšlienkou je vzbura skupinky hrdinov alebo hrdinu jednotlivca voči fiktívnej spoločnosti, ktorej systém podvedome utláča jej obyvateľov, až kým nedôjde k prevratu.
Možno som len skutočne siahla po knihe určenej mladším ročníkom… no, posúďte sami. Ak ste romantické typy bažiace po rozsiahlych citových opisoch, tak by sa vám táto kniha mohla zapáčiť.

« Späť