Posol

„Ja vôbec nie som posol. Som posolstvo.“

Základné údaje

posolOriginálny názov: I Am the Messenger
Počet strán: 309 strán
Hmotnosť: 330 g
Autor: Markus Zusak
Dátum vydania: 28.6.2011
Bežná cena: 11,90 €
Poznámky: Prvé autorove dielo, ktoré bolo okamžite vyhlásené za bestseller bola Zlodejka kníh. Tento rok mu vyšla ďalšia kniha pod názvom The Underdog, zatiaľ prístupná len v angličtine.

Obsah

Ed Kennedy bol vždy menej ako nič.
Až pokiaľ sa nestal poslom.
Dovtedy bol devätnásťročný Ed Kennedy – ako väčšina mladých ľudí na predmestí – len obyčajným taxikárom. Vzhľadom na svoj vek porušuje austrálske zákony. Nemá žiadne ambície, plány, je dokonalým stelesnením priemernosti. Voľný čas trávi popíjaním a nekonečným hraním kariet. Miluje dievča, ktoré ho má príliš rado, aby mu lásku opätovalo a vlastní neuveriteľne smradľavého psa, nadšeného kávičkára. Na rozdiel od súrodencov to Ed nikam nedotiahol, je na najlepšej ceste skončiť ako jeho otec alkoholik. Jeho matka ho viac neznáša ako miluje.

Jedného dňa sa stane svedkom prepadnutia v banke.
Po tom, čo lupičovi nečakane prekazí plán, stane sa na krátky čas mediálnym hrdinom. Už sa nevie dočkať, kedy sa veci vrátia do zabehnutých koľají, keď v tom v poštovej schránke objaví tajomnú zásielku: kárové eso, na ktorom sú napísané tri adresy. Edov život sa čoskoro otrasie v základoch. Mení sa na posla dobrých i menej príjemných správ, vstupuje do života neznámym ľuďom a prehodnocuje vlastnú minulosť, prítomnosť, budúcnosť. Učí sa na vlastných chybách, vďaka tomu, že je posol sa stáva väčším, lepším človekom. Po vyriešení záhad na všetkých piatich kartách už zostáva len jediná nevyriešené otázka – kto, dočerta, rozdáva v karty v tejto nebezpečnej hre?!

Recenzia

Ak bola prvá kniha autora, Zlodejka kníh, o veľkých a silných momentoch, tak Posol bol presným opakom – poukazoval na silu maličkostí.

Štýl autora je jednoduchší, no o to prístupnejší ľuďom, dramatickejší. Opisuje myšlienky svojej hlavnej postavy, Eda, veľmi realisticky, človek má pocit, ako keby bol sám prítomný v príbehu, dokonale vtiahnutý do deja. Kniha sa skutočne veľmi odlišuje od bežných súčasných románov plných hrdinov, ktorí si vždy vyberú tie správne rozhodnutia. Takých, ktorí majú na konte vždy viac výhier ako pádov, postáv, pri ktorých doslova občas viete predpovedať dej. Posol vám toto nikdy nedopraje – pri tejto knihe vždy tápate v neistote, neviete, čo vás prekvapí na ďalšej stránke a to hlavne vďaka tomu, že Ed nikdy nepatril medzi tých najlepších. Po každom správnom kroku nasleduje nejaká chyba, problém, pád, zranenie… Vďaka tomu nikdy neviete, ako ďalší krok hlavnej postavy vypáli. Jeho chyby, práve časté „facky od života,“ ktoré dostáva, dodávajú príbehu veľkú hĺbku, realistickosť. Možnosť vcítiť sa do kože Eda Kennedyho – pretože aj my robíme často rovnaké chyby ako on sám.

Za ďalšie plus by som považovala originalitu knihy. Scény a príbehy ľudí, ktorým Ed pomáha nie sú vždy veľké – niekedy ide len o kúpu zmrzliny vyčerpanej mame, či spoločnosť pre starú dámu. Sú však napísané veľmi citlivo, v niektorých miestach až snovo. Autor prosto vie vystihnúť kúzlo každého okamihu. A práve to mi často vykúzlilo úsmev na tvári.

V knihe bolo aj vidieť ako Ed postupne rastie – z muža bez ambícii, slabocha neschopného robiť niečo so svojim životom, sa postupne stáva lepší človek. Muž, ktorý sa vie ostatným pozrieť spriama do očí a povedať im čo si myslí. Vďaka všetkému, čo prekoná pri pomoci ľuďom z kariet je omnoho schopnejší, nebojí sa chytiť šancu do rúk. Tento postupný vývoj postavy je v knihe zachytený veľmi pekne. Niečo také sa nepodarí každému autorovi, obzvlášť súčasnému.

V celom diele sa vďaka kartám a odkazom, ktoré treba rozlúštiť, vznáša akási atmosféra tajomna. Človek si nikdy nemôže byť istý, čo ho čaká na ďalšej stránke. Do posledných strán vás bude trápiť jediná otázka – kto je za tým všetkým?

Môj osobný názor je, že aj keď je úplná hlúposť porovnávať Zlodejku kníh s Poslom, z hľadiska štýlu by sa dalo povedať, že Posol je o trošičku lepší. Je vidieť, že so Zlodejkou autor ešte len rástol – v Poslovi sa nám ukázal v plnej kráse. Úprimne sa teším na jeho tretiu knihu, tento autor si ma získal ako máloktorý.
Čerešničkou na torte je posolstvo knihy, ktoré vám do očí udrie na úplnom konci. Mňa osobne nadchlo, akým spôsobom ho autor podal – na hranici príbehu a reality. Čítať posledné strany a usmievať sa nad tým, čo mi hovoril autor, bol pre mňa krásny zážitok, na ktorý dlho nezabudnem.

Myslím, že po prečítaní tejto menej známej knihy každý čitateľ o kúsok duševne povyrastie.

« Späť