Portrét Dorianna Greya

Základné údaje

portret doriana greyaOriginálny názov: Complete Works – The Picture of Dorian Gray
Počet strán: 208 strán
Jazyk: slovenský jazyk
Rok vydania: 2012
ISBN: 9788055128153
Cena: cca 9,90 €
Zaujímavosti: dielo patrí medzi svetovú klasiku, avšak v dobe svojej prvej publikácie, koncom devätnásteho storočia, bolo dielo zavrhované pre náznaky homosexuality a svoju revolučnosť.

Obsah

Román rozpráva o túžbe po večnej mladosti a kráse. Maliar Basil Hallward namaľuje portrét osemnásťročného Doriana Graya, mladíka s krásnou tvárou a čistou dušou. Lord Henry Wotton však Dorianovi zdôrazňuje, že mladosť a fyzická krása sú pominuteľné, a nabáda ho, aby ich naplno využil. Dorian podľahne lordovmu vplyvu a zostane večne mladý a krásny, kým čas a Dorianove výčiny sa odrážajú na obraze. Napokon sa krásny zhýralec rozhodne obraz zničiť, no zabije sám seba. Na stene visí Dorianov nepoškvrnený portrét, pod ním leží mŕtvy starec s vyžitou tvárou… Aké aktuálne – v dnešnom čase honby za mladosťou a krásou!

Recenzia

Opäť som sa rozhodla siahnuť po klasike, verná heslu, že to, čo patrí medzi povinnú literatúru, nemusí byť automaticky zlé.
Tak ako pri Sherlockovi, aj tu ma ku knihe priviedlo filmové spracovanie diela, ktoré sa naprieč rokmi stále z času na čas vráti do povedomia scenáristov, filmárov a divákov. A, pravdupovediac, niet sa ani čomu diviť.
Príbeh Dorianna Greya – večného mladíka s anjelskou tvárou a skazenou dušou – má v dnešných časoch „straty morálky“ neskutočnú výpovednú hodnotu. Je to akýsi alarm napísaný pred viac ako dvoma storočiami, ktorý s postupujúcim časom húka čoraz hlasnejšie…
Tento príbeh – i cez to, že má len 20 kapitol – nie je ľahkou knihou. Jeho postavy sú fascinujúce a plné paradoxov – niečoho, čo tým dnešným postavám neskutočne chýba. Osobitne ma zaujali slová Lorda Henriho Wottona, skazeného šľachtica, ktorý svojimi výrokmi vo veľkej miere ovplyvnil osud Dorianna. Zaujímavý je práve tým, že v každom jeho výroku je hlboký kus pravdy – obrátený naruby neskutočným cynizmom. Práve preto vás núti táto postava rozmýšľať… pričom hrozí nebezpečenstvo, že niektorým jeho myšlienkam uveríte tak, ako DoriannGrey.
O hlavnej postave – neviem, či som niekedy čítala o tak dramatickej zmene postavy, ako bola táto. Na začiatku nevinný a naivný mladík. Krásny, i keď trochu arogantný, nevedomý si svojej krásy. Na konci zločinec, ktorý už nedokáže niesť zločiny, ktoré spôsobil, aj keď je jeho tvár stále mladá. Presne taký bol Doriann Grey.
Knihou sa stále nesie nádych jemného napätia, človek nikdy presne nevie, čo môže očakávať. Vždy sa v nej nájde nejaký zvrat, ktorý vás donúti zatajiť dych. Opovrhovať tou či onou postavou, no zároveň ju v kútiku duše ľutovať.
Nakoniec by som rada poukázala opäť na mravnú hodnotu príbehu, ktorá je v dnešnej dobe, plnej honby za krásou, taká aktuálna. Je mladá tvár skutočne taká dôležitá ako si myslíme? Pozrime sa, ako dopadol Doriann- tam nájdeme odpoveď.

autorka recenzie: Lea Linerová, študentka Gymnázia v Trebišove

« Späť