Mnohí z nás máme rôzne záľuby. Jední zbierajú papierové obrúsky, iní vyrezávajú z dreva sochy, ďalší obdivujú odznaky či perá… Ale venovať sa zbieraniu poznatkov z histórie, či rozširovať obzory nasledujúcim generáciám v oblasti vlastivedy Slovenska– takých je vskutku málo.
TREBIŠOV. Stretnutie s 93-ročným Pavlom Ružanom z Trebišova býva nezabudnuteľné.
Uchváti človeka studnicou spomienok o svojom živote a južnom Zemplíne z pohľadu historika, ale najmä nesmiernou pracovitosťou a snahou odovzdať generáciám zápisky o zaujímavých ľuďoch, o poznatkoch prerodu vzťahov a myslenia až od svojich detských čias dodnes. A to má za sebou už takmer celé storočie…
Pavol Ružan je i dnes obklopený a „zahniezdený“, či zavŕtaný v množstve kníh, novín, hrubých archívnych zväzkov časopisov a rôznych zbierok, listín o ľuďoch, ktorí čosi pre južný Zemplín znamenali a rozhodne priniesli nové veci pre jeho rozvoj.
Povedzme až od počiatku trebišovských detských opatrovní a materských škôl z roku 1885, do roku 1982, či zemplínske chotáre vo víre povstaní a vojen.
Nezabudne sa posťažovať, že už nemá s kým spolupracovať, stretávať sa, vymieňať si názory, poznatky a skúsenosti.
Je nespokojný, že taký významný región, nielen historicky, nemá svojich dokumentaristov, ako to bolo kedysi.
Spomenie dnes už nebohých Jánosa Bogolya, ktorý zachytával dianie v Medzibodroží, Jána Ordoša, etnografa z Michaloviec, Štefana Korčmároša zo Sečoviec a ďalších.
Nevynechal ani mladého Sklenčára, ktorý má podrobne podchytený rod Emmery, z ktorého pochádza svetovo známy architekt, staviteľ mrakodrapov.
Neúnavný študent histórie
„Ja už končím tiež, pracujem na poslednej knižke a potom poprosím riaditeľku knižnice Janku Vargovú, aby ju skompletizovali do podoby vhodnej pre čitateľov,“ povie smutne, ale kto ho pozná osobne, vie, že to ešte nemusí byť jeho posledné slovo.