Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa

Základné údaje

sherlock holmesAutor: Sir Arthur Conan Doyle
Počet strán: 528 strán
Jazyk: slovenský jazyk
Rok vydania: 2011
Pokračovanie: Som zlomená
Cena: cca 8,86 €
ISBN: 9788055602653

Zaujímavosti: autor písal o svojej postave rozsiahlejšie novely – Pes Baskervillský, Údolie hrôzy… táto postava ho preslávila až do tej miery, že vďaka nej sa už nemohol presadiť akýmkoľvek iným dielom. Vďaka tomu Sherlocka znenávidel. Ale keďže si verejnosť žiadala Sherlocka a Watsona stále viac a viac, začal o nich písať i kratšie poviedky. Sherlock Holmes sa v dnešnej, i minulej dobe, dočkal mnohých seriálových a filmových spracovaní (mne osobne najviac ulahodila moderná verzia tohto detektíva z produkcie BBC ).

Klasika, ktorá nestarne…

Stručný obsah

Bolo by asi kontraproduktívne pokúšať sa stručne opísať všetky diela spomínajúce Sherlocka a Watsona – preto som si vybrala príbeh, ktorý je podľa mňa najznámejší a mňa osobne pre kúsok mysticizmu zaujal najviac – Psa Baskervillského.
Dej sa odohráva v Londýne, neskôr v baskervillskom zámku v Devonshire, asi okolo roku 1890. Príbeh rozpráva zložitú spleť hádaniek a rébusov, ktorým musí čeliť detektív Sherlock Holmes. Ide o záhadu úmrtia sira Charlesa Baskervilla, ktorého, ako sa najskôr predpokladalo, zabil pes baskervillský. Legenda o psovi baskervillskom, ktorá sa dedí z pokolenia na pokolenie, hovorí o prekliati Huga Baskervillského za jeho nekalé a nemravné úmysly. Na slatinách ho našli mŕtveho a v diaľke začuli zavyť psa, ktorého predtým videli pri mŕtvole. Odvtedy sa začala tradovať táto legenda. Doktor Watson a Sherlock Holmes, kým sú ešte v Londýne, pri pátraní zistia, že vrahom nie je nadprirodzený zjav, ale hmotný človek. Zároveň ich varuje neznámy informátor, ktorý vie, o čo ide.
Po pricestovaní do Devonshiru sa začnú odohrávať zaujímavé veci. Na slatinách sa skrýva utečenec – vrah a Sherlock Holmes, ktorý presvedčí doktora Watsona aj Henryho Baskervilla ukrývajúcich sa na zámku, že ostáva v Londýne a pracuje na inom prípade. On sa však ukryje pod slatinami v starej chatrči, aby mohol pozorovať okolie. Dedukciou Holmes zistí, že vrahom je sused pána Henryho Baskervilla – pán Stapleton. Kedže Stapleton chce zabiť aj Henryho, aby získal jeho majetok, vymyslí plán, ako ho zavraždiť. Omylom však zabije utečenca, ktorý mal oblečené Henryho šaty, pretože mu ich daroval. Sherlock Holmes sa Stapletona pokúsi chytiť pri čine, a tak pošle Henryho k Stapletonovi na návštevu a prehovorí ho, aby sa vracal cestou domov po slatinách. Stapleton sa ho pokúsi zabiť pomocou svojho psa, ktorým zabil aj Charlesa Baskervilla. Psa ale zastrelia, a preto sa Stapleton ukryje v slatinách na malom kúsku pevnej zeme s jaskyňou, v ktorej choval psa. Nakoniec ho zatknú a odovzdajú rukám spravodlivosti. Sherlock Holmes objasní všetky dôležité informácie, ktoré vydedukoval a prípad uzavrie.

Recenzia

Mladí čitatelia sa v dnešnej dobe obracajú na tie najnovšie diela s túžbou po veľkom čitateľskom zážitku, no pritom veľmi rýchlo zavrhujú diela klasikov, ktoré sa s nami niesli naprieč generáciami dodnes.
Medzi takéto diela patrí aj samotný Sherlock Holmes. Sympatický a neskutočne inteligentný detektív, ktorý za asistencie verného priateľa Watsona, rieši často na prvý pohľad neriešiteľné. Človek by mohol povedať, že na prvý pohľad je to téma jednoduchá a dnes už nemoderná. Taká, ktorá moderného čitateľa už nedokáže chytiť za srdce – pretože dnes sú v knihách žiadané hlavne veľké city, vášne, láska. A i cez to – opak je pravdou.
Ja som sa k tejto postave dostala skrz seriál. Dodnes neľutujem, že som ten starý ošúchaný výtlačok zobrala do ruky a začítala sa do jeho zažltnutých stránok. Sherlock je postava sama o sebe veľmi sympatická, niekedy rozporuplná, no inteligentná. Watson zas neskutočne verný a odvážny, dobre doplňujúci Sherlockov charakter. Keď som nejeden večer strávila uväznená medzi postavami a podozrivými z tejto knihy, razom som pochopila, prečo získal Sir Doyle také veľké uznanie. Podarilo sa mu vytvoriť zápletky plné zvratov, skrytých motívov a napätia, ktoré vás držia a nepustia. Netreba sa ani priveľmi báť toho, že by bol text archaický, či zastaraný. Áno, cítiť z neho iný štýl a danú dobu, ale nie natoľko, aby to čitateľa rušilo, mám skôr pocit, že o to je dielo krajšie.
A záver? Nabudúce, keď budete hľadať dobrú knihu, pokojne siahnite do knižnice svojich babičiek, kde sa jeden výtlačok Sherlocka určite nájde. Istotne nebudete ľutovať 🙂 .

autorka recenzie: Lea Linerová, študentka Gymnázia v Trebišove

« Späť