Chatrč

Kniha, v ktorej sa tragédia konfrontuje s večnosťou.

chatrcZákladné údaje

Vydavateľstvo: Tatran
Autor: William Paul Young
Počet strán: 200 strán
Väzba: pevná s prebalom väzba
Rozmer: 147×229 mm
Hmotnosť: 390 g
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 9788022205627
Rok vydania: 2009
Pokračovanie: Návrat do chatrče

Recenzia

O tejto knihe som toho počula už mnohé.

Či už to boli pochvaly, užasnuté slová, alebo poriadna kritika, táto kniha si získala u nás aj vo svete obrovskú pozornosť, z čoho logicky vyplýva, že určite obsahuje niečo nové, revolučné, o čom ľudia potrebujú diskutovať. A tak som sa, ako správny zvedavec, rozhodla začítať do jej stránok aj ja.

Dielo rozpráva o neuveriteľnej strate Mackenzieho Allena Philipsa, ktorého najmladšiu dcérku, Missy, unesú počas rodinného výletu. V opustenej oregonskej chatrči sa k tomu nájde dôkaz, že ju brutálne zavraždili… O štyri roky neskôr, uprostred svojho Veľkého smútku, ktorý drví srdce i dušu, dostáva Mack podozrivý odkaz, podľa všetkého od Boha, v ktorom ho pozýva na víkendové stretnutie v tejto chatrči. Navzdory zdravému úsudku a Veľkému smútku prichádza počas zimného popoludnia do chatrče a vracia sa do svojej najtemnejšej nočnej mory. Avšak to, čo tam nájde navždy zmení jeho vnútorný svet…

Kniha celkovo zaujme aj na prvý pohľad – motív chatrče je jasný, avšak dve ročné obdobia, ktoré sa na nej striedajú, to už je niečo trochu hlbšie. K zime, ktorá značí beznádej a smútok hlavnej postavy sa pomaly pripája jar – symbol svetla a nového začiatku, ktorým je v tomto príbehu práve Boh. Avšak, napája sa to aj na jeden moment v knihe, to už ale nebudem prezrádzať.

Prvá časť knihy – rozprávanie o Missy a o tom, čo, ako a kedy sa jej stalo sa číta veľmi dobre, ľahko. Nie je priveľmi komplikovaná, skôr plná emócii, dobrých opisov a deja. Človek sa vďaka tomu omnoho ľahšie dostane do kože Macka, dokáže pochopiť jeho Veľký smútok.

Kniha naberie skutočnú hĺbku a myšlienku až vtedy, keď sa Mack dostane ku chatrči na stretnutie s Bohom.

Kto by v tomto okamihu čakal, že v chatrči nájde bielovlasého starčeka s dlhou bradou, zostal by veľmi prekvapený. Boh je v tejto knihe zobrazený dosť nekonvenčne a to s tým zámerom, aby bol čitateľom čo najbližší (aj keď som sa už stretla aj s nesúhlasom). Na to si už človek musí urobiť názor sám.

Boh vďaka rozhovorom, milým vysvetleniam a rôznym zvláštnym zážitkom, ktoré s Mackom prežije, predsúva čitateľovi odpovede na rôzne veľmi ťažké otázky, na ktoré často sami márne hľadáme odpovede. Aj keď názor a vysvetlenia autora nemusia byť vždy pravdivé, mne prišli pri čítaní minimálne uspokojivé. Táto kniha skutočne o niečo obohatí vnútorný svet človeka.

Treba však upozorniť, že toto dielo nie je prešpikované náboženstvom a vecami s ním spojenými – skôr hľadaním seba samého a veľkými odpoveďami, čo ma veľmi príjemne prekvapilo.

Druhá, filozofickejšia časť knihy sa číta ťažšie, človek musí čítať pomalšie, často aj viackrát. Práve preto by som túto knihu nezaradzovala do kategórie „kniha na čítanie pred spaním“. Z toho istého dôvodu by som ju nedávala do ruky človeku mladšiemu ako 15 – 16 rokov (veď práve v tomto veku začíname o všetkom pochybovať, chceme nájsť vlastné vysvetlenia a názory, že?)

Môj záver je taký, že kniha vás určite nedonúti veriť v Boha, ale dá vám plno námetov na rozmýšľanie. Povedala by som, že je to dielo pre ľudí, ktorí sú pripravení počúvať.

Vrelo ju odporúčam.

autorka recenzie: čitateľka Zemplínskej knižnice v Trebišove Lea LINEROVÁ

« Späť