Keď dobrý úmysel prekračuje hranice, je to hodné aj tisícov riadkov. Veď koniec koncov, dobro by ani hranicu mať nemalo. Malo by byť také široké, aby obsiahlo celučičký svet a také vysoké, aby dovidelo na každého človeka.
Najväčšia láskavosť sa ukazuje tak, keď sa otvárajú ústa za nemých a bojuje sa za tých, čo nemajú ruky. Príroda nemá hlas, takže kričať nemôže a ani nemá ruku, ktorou by sa načiahla a uchopila niečiu dlaň. Napriek tomu je to ona, čo so všetkou vážnosťou túži po jedincovi schopnom vidieť čokoľvek, čo jej chýba.
A o tom je aj výnimočný projekt, ktorý nesie reálny aj metaforický názov Príroda nepozná hranice.
Spojenie
Aby sa projekt uskutočnil, spojili sa hneď dve krajiny. Zapojené je Slovensko a rovnako aj Maďarsko. Cieľom je rozšíriť vášeň pre ochraňovanie prírody a upozorniť na dlhotrvajúce problémy, ktoré trápia odborníkov na slovo vzatých. Oslovená na účasť je najmladšia ge- nerácia, teda tá školopovinná. Najviac sa však bude dbať o to, aby do myšlienky vstúpili žia- ci základných škôl z okolia rieky Bodrog a to už či zo slovenskej alebo maďarskej časti.
Tri dni
Keďže nie je dobré ponúkať len ponaučenie bez zábavy, žiaci sa zúčastnia na zážitkovej plavbe, aby si formou prednášok osvojili vedomosti schopné zmeniť ich pohľad na svet.
Predstúpi pred ne pán Miščík, ktorý pracuje ako vodohospodár a porozpráva im o dôležitosti súčinnosti človeka a prírody.
Príležitosť odovzdať skúsenosti mladej generácii využije aj pani Voralová, ktorej povolaním je chrániť prírodu. Preto i poslucháčom predostrie, napríklad, všeobecné pravidlá, ako sa kde správať a aké stupne ochrany prírody jestvujú.
A čo by to bolo za environmentálne ladené podujatie, keby chýbal ornitológ? Pán Balla sa podujal rozpovedať o vtáctve a priblížiť tak spôsob života, ktorý človek môže len s obdivom sledovať.
Deň druhý a tretí
Žiaci z oboch krajín absolvujú netradičný putovný filmový festival – ENVIROfest, ktorý príde za nimi. Navštívi ich buď na diaľku na vlnách internetu, alebo niekam zavíta priamo medzi žiakov. Počas dvoch dní trvania sa zvedavým bádateľom predstaví krása prírody v pohyblivých obrazoch, ale aj vo forme fotografií a budú si môcť overiť, že umenie niekedy povie viac ako jedna hrubizná kniha.
Plavba sa síce mala uskutočniť už v horúcom letnom mesiaci, ale pliaga v podobe koronavírusu jej v tom zabránila. Termín je teda posunutý na koniec septembra a tvorcovia projektu veria, že sa nielen zrealizuje, ale prinesie aj očakávané ovocie. A aby sa nezabudlo, chystá sa aj kniha, a nie taká hocijaká, ale rozprávková. Vďaka nej sa už nikdy nezabudne, že sa plavilo, učilo a smialo.
Amikor a jószándék határokon nyúlik át, ezer sort is megér, hogy írjuk róla. Végül is, úgy a jó, ha a jóság határtalan. A jóság legyen olyan széles, hogy átérje az egész világot és olyan magas, hogy minden embert megláthasson.
A legnagyobb kedvességet akkor tanúsítjuk, ha a némák helyett szólunk és azokért harcolunk, akik ezt nem tehetik meg. A természetnek incs hangja, nem tud kiáltani és nincs karja sem, amit kinyújthatna egy másik karig. Mégis a természet az, aki az embernek óhajtja megmutatni, miben szenved hiányt.
Erről szól ez a kivételes projekt is, amelynek a címe egyszerre valóságos és metaforikus: A természet nem ismer határokat.
Kapcsolat
A projekt megvalósítása érdekében két ország fogott össze, Szlovákia és Magyarország. Célunk a természetvédelem iránti szenvedély terjesztése és hogy felhívják a figyelmet azokra a hosszan tartó problémákra, amelyek a szakembereket aggasztják. A célközönségünk a legfiatalabb nemzedék, vagyis az iskolakötelesek. Azon belül is leginkább a Bodrog mentén található települések általános iskolás tanulóit szólíttjuk meg, legyen az a szlovák vagy a magyar oldalon.
Három nap
Mivel a tanulás szórakozás nélkül mit sem ér, élményszerző hajóutat szerveztünk a gyerekek számára, hogy az ott elhangzó előadásokon olyan ismeretekkel gazdagodjon tudásuk, amelyek megváltoztathatják a világról alkotott képüket.
Előadást fog tartani Miščík úr, aki vízgazdálkodási szakember és elmondja majd, miért fontos az ember és a természet együttműködése.
Voralová asszony is élt a lehetőséggel, hogy megossza tapasztalatait a fiatalokkal, az ő szakmája a természetvédelem. Beszélni fog például az általános szabályokról, amelyek a természet való viselkedésre vonatkoznak, továbbá, hogy milyen szintű védelmet különböztetünk meg.
És miféle környezetvédelmi rendezvény lenne az, amelyen nem vesz részt egy ornitológus? Balla úr a madarakról fog mesélni, hogy közelebbről is megismerjünk egy olyan életmódot, amelyet az ember csak szemlélőként, lenyűgözve figyelhet meg.
Második és harmadik nap
Mindkét ország tanulói részt vesznek egy rendhagyó vándor-filmfesztiválon – az ENVIROfesten, amely ellátogat hozzájuk vagy az internet hullámain vagy közvetlenül az osztályterembe. A kétnapos program során a természet mozgó képeken és fényképeken is megmutatja szépségeit a kíváncsi kutatóknak, akik meggyőződhetnek róla, hogy a művészet sokszor egy vastag könyvnél is többet is képes elmondani.
A hajóutat eredetileg már a meleg nyári hónapokban szerettük volna megvalósítani, de a járványhelyzet megakadályozta. Az időpontot ezért szeptember végére halasztottuk és a projekt szervezői bíznak benne, hogy nem csak megvalósul, hanem meghozza a várt eredményeket is. És hogy el ne felejtsük, egy könyv is készül, nem is akármilyen, egy mesekönyv. Így aztán senki sem fogja elfelejteni, hogy volt egy hajóút, hogy megtanultunk sok újat és sokat nevettünk.