Sme tu pre vás aj v roku 2021

SME TU PRE VÁS AJ V ROKU 2021, pretože „s knihou nikdy nie sme sami“

Už od pradávna sa kniha považovala za zdroj múdrosti a informácií a zohrávala veľkú úlohu v ľudských životoch. No schopnosť čítať nebola vždy samozrejmosťou, ale skôr výsadou najmä lekárov, umelcov či historikov. Až 15. storočie a Guttenbergov vynález kníhtlače priniesol zvyšujúci sa záujem o knihy a čítanie.

V uplynulom roku na mnohých z nás doľahli akési zvláštne chvíle temna. No kniha vždy dokáže aj tieto temné dni aspoň na chvíľu rozsvietiť. Pri dobrej knihe sa dá zrelaxovať, ale aj zabudnúť na starosti bežného života, oddýchnuť si. Knihy nás učia odlišovať dobré od zlého, správne od nesprávneho.

Naša knižnica a jej kráľovstvo krásnych a poučných kníh, v priebehu uplynulého roka, musela niekoľkokrát uzavrieť svoje brány pre verejnosť. Ani v novom roku sa ešte nemôžeme stretávať tak ako by sme si to priali. V tejto chvíli stále nevieme, kedy budeme môcť dvere knižnice pre vás znova otvoriť a stretnúť sa s vami, našimi čitateľmi. Prázdne uličky medzi regálmi, aj keď sú plné nových kníh, ktoré sme pre vás stihli nakúpiť, nie sú to pravé „orechové“. Knižnicu robia knižnicou nielen knihy, ale aj jej čítania chtiví čitatelia a ochotní a empatickí knihovníci.

Z dôvodu zvyšujúceho sa rozšírenia ochorenia COVID19 neustále vykonávame zmeny v knižničných priestoroch a knižničných službách, dezinfikujeme knihy a priestory, aby sme pre vás vytvorili bezpečnú dezinfekčnú zónu a udržali zamestnancov knižnice zdravých a bezpečných počas tejto pretrvávajúcej krízy. Vážime si vašu trpezlivosť a snažíme sa vám počas tohto neľahkého obdobia prinášať vždy aktuálne informácie o dianí, ale i štipku povzbudenia, zábavy či humoru na našom webovom sídle, facebooku, instagrame či youtube. Sledujte nás na týchto informačných kanáloch a budete vždy v obraze.

V našich online aktivitách budeme aj naďalej pokračovať, k čomu nás veľmi povzbudzujú aj vaše kladné komentáre, lajky či zdieľačky.

Ďakujeme vám za vašu priazeň!

Ponúkame vám niekoľko odpovedí na často kladené otázky:

Kde môžem vrátiť svoje požičané knihy, keď máte knižnicu zatvorenú?

Požičané knihy môžete vrátiť do červenej biblioschránky, ktorá je umiestnená pred budovou, v ktorej sa nachádza knižnica.

Ak som vrátil knihu do biblioschránky, kedy mi bude odpísaná z môjho konta?

Knihy z biblioschránky vyberáme niekoľko krát denne, ihneď ich dezinfikujeme v ionizačnom boxe a následne vám ich odpíšeme z vášho konta. Pracujeme však v obmedzenom personálnom zastúpení, preto najneskôr na druhý deň po vrátení určite budete mať knihu zo svojho konta odpísanú.

Keďže máte knižnicu zatvorenú a ja mám požičané knihy, budú mi knihy automaticky predĺžené?

Nie, knihy vám automaticky nepredĺžime, musíte si ich predĺžiť sami, buď telefonicky alebo emailom. Avšak poplatky za nevrátenie kníh vám počas zatvorenia knižnice nebudeme účtovať.

Môžem si knihu predĺžiť aj telefonicky či emailom?

Požičané knihy si samozrejme môžete predĺžiť aj telefonicky na č. 056/672 42 22, alebo emailom na mvs@kniznicatv.sk, sluzby@kniznicatv.sk.

Ak zmeškám dátum vrátenia mojich kníh z dôvodu karantény či pobytu v zahraničí, bude mi účtovaný poplatok za oneskorené vrátenie?

Všetky poplatky za oneskorené vrátenie kníh sú v čase núdzového stavu či lockdownu zrušené a vy pri vrátení kníh za toto obdobie nebudete sankcionovaní.