Beseda s pútnikom s gitarou

V pondelok sa v priestoroch Zemplínskej knižnice v Trebišove, konala beseda s Patrikom Kotrbom. Tento pútnik s gitarou rozprával o ceste do jedného z najznámejších pútnických miest a to Santiaga de Compostela. Stantiago de Compostela je mesto v Španielsku. Má viac ako 95 000 obyvateľov a v slávnej katedrále sv.Jakuba, ktorá sa tam nachádza, sú údajne pochované ostatky apoštola Jakuba.

Na cesty vyrazil v roku 2012

Patrik vyrazil na svoju cestu v apríli 2012 zo svojej rodnej dediny v Českej republike. Túto púť môžeš absolvovať pešo, či na bicykli. No ak túžiš po niečom extravagantnejšom, máš možnosť dostať sa tam aj na koni. Patrik si vybral prvú možnosť a tak vyrazil pešobusom na dvadsaťmesačnú výpravu naprieč niektorými európskymi krajinami. Putoval iba s gitarou a dvadsaťpäť kilovým batohom na chrbte. Mal v ňom hlavne stan, spacák a oblečenie. Všetko ostatné sa totižto, podľa neho, dalo zadovážiť. Denne míňal v prepočte okolo 10,- eur.

Živil sa anglickými, ale aj českými pesníčkami

Aby mohol pokračovať v ceste, hrával s gitarou na uliciach v mestách, ktorých sa zdržiaval. Živili ho anglické pesničky, ale aj české ľudovky, ktoré sa vraj veľmi zapáčili Španielom. Jednu jeho obľúbenú pesničku nám aj zaspieval s doprovodom gitary. Text piesne bol síce typicky ťaživý, ale to našťastie “cudzojazyčníkom” nemohlo prekážať. Väčšinu svojej cesty spával pod holým nebom ukrytý v kvetinách alebo na pohodlnejších skalách. Prechodil a zničil dva páre topánok a postretával mnohých zaujímavých ľudí. S niektorými cudzincami absolvoval príjemné debaty pri večernom ohni. Vďaka niektorým z nich sa znovu ukázalo, že ľudská dobrota, predsa len nevymrela. Našli sa totižto ľudia, ktorí mu ponúkli nocľah. V jednej rodine sa mu natoľko zapáčilo, až tam nakoniec ostal celý týždeň. Celá táto jeho cesta cez Pyreneje, Azúrové pobrežie či Barcelonu vznikla kvôli jednému preňho dôležitému účelu. Patrik Kotrba chcel počas cesty veľa písať. Čo sa mu nakoniec aj podarilo a dokonca po návrate vydal zbierku svojej prózy a poézie. Priamo v tomto pútnickom meste napísal báseň, ktorú nám aj veľmi emotívne predniesol.

Moje dojmy z jeho rozprávania

A moje dojmy? Patrik Kotrba chodí po mnohých mestách Česka a Slovenska a prednáša o svojej viac ako ročnej púti. Po toľkých besedách by sa predpokladalo, že povedzme “vychytá všetky muchy”, avšak jeho prednáška mi pripadala akosi málo pripravená. Napriek tomu,k nám hovoril veľmi bezprostredný umelec s divokým výzorom, ktorý zjavne dávno pochopil, že na svete existuje niečo viac ako peniaze či prestíž. Najskôr som chcela jeho bohémsky výzor a patetický umelecký prednes skritizovať. No nakoniec som si uvedomila, že možno jeho púť mu dodala do srdca takúto slobodu pred konvenciami. Nechápte ma zle, nebol ako vystrihnutý z filmu Into the Wild. Nemusel si loviť ryby či divú zver uprostred divočiny. No nadobudol odvahu, urobiť niečo s chuťou po dobrodružstve, ktorú má takmer každý z nás. Určite ma to povzbudilo a predviedol, že naozaj nie je nemožné, vidieť kus sveta iba s batohom a minimálnou finančnou čiastkou. Ešte tak nájsť odvahu, podujať sa na podobnú cestu.

Predsa, aj pohodlný Bilbo Pytlík z knihy J.R.R. Tolkiena Hobit, sa nakoniec vydal na dobrodružstvo, ktoré mu zmenilo život.