Vystavujú fotografie, ktoré nútia k zamysleniu

Fotoobrazy kresťanských symbolov Mikuláša Jacečka sú stálou výzdobou Pápežského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Jeho výstavu otvorili aj v trebišovskej knižnici

TREBIŠOV/VINNÉ. V Zemplínskej knižnici v Trebišove otvorili výstavu fotografií Mikuláša Jacečku.

Knižničnú výstavnú sieň zdobia efektné zábery tohto umelca, verného najmä meditačnej dekoratívnej fotografii, ktorá núti diváka zahĺbiť sa do situácie, ktorú autor práve prežíval a zachytil objektívom fotoaparátu.
Fotograf sa narodil v rusínskej rodine v Habure. Vyštudoval stavbárinu na vysokej škole a pôsobil aj ako muzeológ.
Ako študent si zamiloval Prahu a Brno, avšak vrátil sa na Slovensko, kde pracoval v Žiline, Bratislave a Humennom. Teraz žije a tvorí vo Vinnom.
Obdivuje okolie tejto zemplínskej vinohradníckej obce, v ktorej pretrvávajú silné kresťanské tradície a má veľmi zaujímavú a bohatú históriu.

Začal až ako senior

Mikuláš Jacečko sa fotografovaniu systematicky začal venovať až v seniorskom veku. Najmä meditačnej dekoratívnej fotografii. Vytvoril a predstavuje niekoľko vzácnych cyklov fotoobrazov – Zemplínske meditácie, Tatry-môj druhý domov, Kresťanské symboly, Zrkadlenia, Pod Vinianskym hradom, Kvety a ľudia, Spomienky, Haburské sny. Každé svoje dielo považuje za výnimočné, lebo vysiela do okolia a do budúcnosti špecifické výpovede.
Za desaťročia, čo chodí do prírody s fotoaparátom a hľadá neopakovateľné momenty ukladajúc ich na fotografický papier, vystavoval už na šesťdesiatich samostatných výstavách u nás, v Maďarsku, Poľsku i Taliansku.
Pred 18 rokmi sa svojou zbierkou momentiek predstavil aj v Kanade. Od prelomu storočí sú jeho fotoobrazy kresťanských symbolov stálou výzdobou Pápežského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme.
Jeho diela sú obsiahnuté aj v zbierkach viacerých galérií a múzeí, v reprezentačných priestoroch organizácií a inštitúcií nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Energiu nachádza v Tatrách

„V Tatrách – svojom druhom domove, Mikuláš Jacečko našiel a stále nachádza zdroj svojej životnej a tvorivej energie. Pomohli mu a on sa im odmenil svojim unikátnym videním prostredníctvom fotografií,“- napísala o zbierke Tatry – môj druhý domov a autorovi, riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade, v roku 2007 Anna Ondrušeková.
Zaujímavo ohodnotil prácu autora aj kňaz Ján Moravský z Cambridge v Kanade: „Pán Boh vám daroval videnie, aké my nemáme. Je potešujúce, že o tento Boží dar sa s nami nezištne delíte. Pán Boh zaplať!“
Tvorivú činnosť ocenili u neho aj jeho rodáci z Habury, keď na počesť 470. výročia prvej zmienky o obci sprístupnili stálu výstavu jeho fotoobrazov zostavenú z celoživotnej tvorby.

Galéria vo Vinnom nesie jeho meno

Mikuláš Jacečko je spoluzakladateľom Vinianskeho obecného múzea a galérie, ktorá nesie jeho meno. Za inšpiratívny prístup k okoliu Vinného a za jeho propagáciu a reprezentáciu mu obec pred rokmi udelila Cenu obce Vinné.
Na Mikuláša Jacečku nezabudla ani Matica slovenská, od nej získal Pamätnú medailu sv. Cyrila a Metoda za ochranu slovenského národného dedičstva, od Občianskeho združenia Zemplínska spoločnosť zase medailu Zemplínčan roka za aktívnu reprezentáciu rodného kraja doma i v zahraničí.
Život i dielo autora zaujímavých fotoobrazov je zahrnuté vo viacerých obrazových publikáciách Meditácie, či Pod Vinianskym hradom, V zrkadle spomienok a v množstve katalógov a propagačných materiálov.

Zdroj

« Späť