Kauzu vyhral Boh – čo v skutočnosti znamená náboženstvo

kauzu-vyhral-bohZákladné údaje

Originálny názov: The Case for God
Počet strán: 388 strán
ISBN: 9788022206310
Rok vydania: 2014
Autor: Karen ARMSTRONGOVÁ
Priemerná cena: cca okolo 17 €
Zaujímavosť: autorka knihy je asi najpovolanejšou osobou, ktorá rozpráva o Bohu – je bývalou mníškou

Obsah

Prvý raz v dejinách ľudstva sa milióny mužov a žien odvrátili od Boha. Nechcú s ním mať nič spoločné. Ale v minulosti naši predkovia podnikali dlhé a strastiplné púte, aby okúsili posvätnú realitu. Svoje nevšedné zážitky opisovali ako Boha, Brahmana, Nirvánu alebo Tao: náboženstvo definovalo človeka. V súčasnosti sa rady ateistov na celom svete rozrástli a zanovito odriekajú svojskú modlitbu – Boh neexistuje. Vyznačujú sa rovnakým oduševnením ako kresťanskí misionári v časoch horlivého šírenia viery.

Kto alebo aký je Boh? Túto otázku skúma Karen Armstrongová nielen v diele História Boha, ktoré jej prinieslo celosvetový úspech, ale v hľadaní pokračuje aj v publikácii Kauzu vyhral Boh. Pritom dochádza k poznaniu, že ľudstvo si v každom čase formulovalo obraz Boha podľa vlastných potrieb. Pre tri monoteistické náboženstvá – židovstvo, kresťanstvo a islam, ale aj pre iné náboženské predstavy platí, že nový obraz Boha sa presadil len vtedy, keď to ľuďom pomohlo v ich každodenných starostiach.

Armstrongová sleduje históriu viery od paleolitu až po súčasnosť a ukazuje, že veda a náboženstvo ešte prednedávnom neviedli medzi sebou ľúty boj. Veda však zmenila tón ich dialógu. Zmysel slov ako viera a tajomstvo sa od základu zmenil, takže ateisti aj teisti v súčasnosti hovoria aj premýšľajú o Bohu spôsobom, aký by naši predkovia pokladali za nanajvýš šokujúci.

Prečo v súčasnosti nemožno uveriť v Boha? Má Boh budúcnosť aj v ére agresívneho vedeckého racionalizmu? Karen Armstrongová je presvedčená, že ak sa tvorivým pohľadom pozrieme hlboko do minulosti, budeme schopní dospieť k viere, ktorá sa bude vedieť nanajvýš priamo vysloviť k potrebám nášho utrápeného a nebezpečne polarizovaného sveta.

Recenzia

Myslím, že sa so mnou nikto nebude hádať ak poviem, že nastali nepokojné časy.
Boje a nepokoje sa šíria všade a to nie len v súvislosti s náboženstvom. Ale i to v nich má, bohužiaľ, svoje miesto – alebo možno nie samotné náboženstvo ale skôr jeho predstavitelia. Zrazu to vo svete vyzerá, ako keby existovala len jedna jediná pravda, ktorú je potrebné silou mocou dokázať ostatným. Ako keby sa ľudia odnaučili tolerovať akýkoľvek iný názor ako je ich vlastný.

Veľa ľudí sa diví prečo tomu tak vlastne je. A pritom… ak sa na to pozrieme cez sito dejín… všetko je len obyčajným predpokladateľným dôsledkom doby a histórie.
Kniha Kauzu vyhral Boh úplne zmenila môj pohľad na náboženstvo – doslova a do písmena. Pomohla mi ho konečne po dlhom hľadaní zazrieť ako jeden veľký celok, nie len ako kúsok skladačky, ktorý sme bežne schopní vidieť. Získať si odstup, isté pochopenie ba až zhovievavosť. Zrazu to nie je len učenie – je to časť histórie, niečo komplexné a až zázračne meniace sa spolu s nami, prežívajúce od praveku po dnešok. Bez preháňania.
Autorka, ako nestranný pozorovateľ historik, opisuje význam viery a jej zmeny počas vekov, počas celej histórie ľudstva. Nepodsúva však len čisté fakty – v jedinej knihe ich aj objasňuje, odhaľuje historické piliere a dôvody zmien a vývoja náboženstiev. Ukazuje ako došlo k ich radikalizácii. Ako vlastne a hlavne prečo vznikol ateizmus. Rozsekáva pred našimi očami gordický uzol zapletených dejín. Pokiaľ teda potrebujete vniesť trochu rozumu do tejto zvláštnej časti ľudského bytia… táto kniha je presne to pravé orechové pre vás.

Jedinou nevýhodou, ktorú by som asi ani nemohla nazvať nevýhodou je to, že kniha nie je ľahkým čítaním. Ale to sa v podstate vzhľadom na rozoberanú tému ani nedá. Proste, toto nie je kniha, ktorú si zoberiete do autobusu alebo ju len tak strčíte do kabelky. Je to dielo, ktoré je potrebné otvoriť v tichej miestnosti, v čase, keď ste svieži a ochotní premýšľať.

I cez to ju však vrelo odporúčam pre veľké množstvo múdrosti, ktorú prináša. Pretože len pochopená problematika sa raz môže stať aj riešiteľnou problematikou.

autorka recenzie: Lea Linerová, 3.B, študentka, Gymnázium Trebišov

« Späť