Výstava na dvanástich paneloch spája fotografie Jana Lukasa, ktoré mapujú životný príbeh židovského dievčaťa, Vendulky Voglovej, ktorá prežila Terezín, Osvienčim i pochod smrti a nakoniec musela utiecť zo svojho domova pred komunistickou totalitou.
Lukas Vendulkinu rodinu fotografoval do posledného okamihu pred ich odchodom do transportu, a jeho fotografie boli pre Ondřeja Kundru inšpiráciou na literárne spracovanie príbehu.
V marci 1943 vznikla v Prahe fotografia dvanásťročného židovského dievčaťa, ktorá sa neskôr stala symbolom holokaustu. Fotograf Jan Lukas sa vtedy prišiel rozlúčiť s rodinou Vogelovcov, ktorá sa chystala do transportu. Vendulka Vogelová prežila vojnové hrôzy a reportér týždenníka Respekt Ondřej Kundra ju takmer po osemdesiatich rokoch vypátral v USA, kde po vojne emigrovala. Nechala sa presvedčiť, aby mu o svojom živote a priateľstve s Janom Lukasom porozprávala. Vendulka prežila Terezín, Osvienčim aj pochod smrti a z rozhovorov vznikol reportážny román.
Jan Lukas bol český fotograf, ktorý sa stal legendou českej fotografie, jeden z prvých zakladateľov českej fotoreportérskej tradície a humanitnej fotografie. Ľudia na jeho fotografiách sú tvorcovia dejín, známe osobnosti kultúry, ale tiež ľudia, ktorých dejinné udalosti zasiahli či bezmenní ľudia v dave z prelomových historických udalostí.
Výstava sa realizuje v rámci Dní českej kultúry 2020 a potrvá od 4. do 30. novembra 2020, prístupná verejnosti je v čase otváracích hodín knižnice.
Zdroj: http://www.cassovia.sk/newsread_print.php?newsid=21461
Virtuálna prehliadka výstavy: