ŽOFKOVINY

Zemplínska knižnica v Trebišove srdečne pozýva deti na zážitkovo – kreatívny workshop 10. novembra 2017 o 10:00 hod. Môžete sa tešiť na zaujímavý príbeh o batike s výtvarníčkou a ilustrátorkou Ivanou PANČÁKOVOU, výtvarnou pedagogičkou a metodičkou.

Batikovanie patrí medzi najstaršie a tiež najpoužívanejšie spôsoby farbenia a zdobenia textilných materiálov. Stačí ten najobyčajnejší kúsok odevu, ktorý dobrý nápad zmení na zaujímavý model. Batikovanie – batika sa takmer pravidelne vracia do módy, ale aj ako hobby. Batikovať sa dajú nielen tkaniny a úplety, ale tiež prevádzky, stuhy a svoj comeback zažívajú i batikované vlnené a priadzové materiály na pletení.
Domáce batikovanie je technika veľmi jednoduchá a pokiaľ ste ju ešte nikdy neskúšali môžete sa to naučiť u nás v knižnici.

Ste srdečne vítaní!

Touto technikou si môžeme obohatiť šatník o jednoduché, ale neobyčajné šaty, doplnené napríklad ľahkým šálom rovnakého vzoru. Veľmi vhodným a vďačným materiálom pre všetkých začiatočníkov je organtín, ktorý dobre prijíma farby, ale vnáša ďalší efekt svojpu priehľadnosťou. Pokiaľ navyše necháme napríklad lem sukne alebo koniec šálu nezačistený, vystrapí sa a oživí celkom klasický kus odevu originálnym spôsobom.
Batikovanie uplatníme tiež v dezéne extravagantných čapíc, šálov, drevených šperkov a textilných tašiek, kabeliek a ruksakov. Pokiaľ sa vám páčia zložitejšie vzory a netrúfate si na ne alebo nemáte čas venovať sa tejto technike, nájdete i na slovenskom trhu širokú ponuku takýchto odevov, dovezených predovšetkým z Indonézie. Najobľúbenejšie sú voľné sukne či nohavice a široké košele, nosia sa ale i kombinézy jednoduchých strihov. Výhodou väčšiny modelov je variabilita a originálnosť a koniec-koncov to, že ich môžu nosiť ženy všetkých vekových skupín.

Pančáková - POZVÁNKA

Fotogaléria:

 

Podujatie v rámci projektu „Letom literárnym svetom 5“ z 1. série: Knihy ako živí priatelia, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.

« Späť