Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali – Peter Karpinský

5. novembra 2019 o 10:00 a 11:00 v knižnici

beseda a dramatizované čítanie so spisovateľom

a autorom knihy Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali

Petrom Karpinským

Kniha Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali vyšla po prvýkrát v roku 2001. Autor ju venoval svojmu synovi. Vtedy vyšla s ilustráciami Svetozára Mydla. Druhé vydanie vyšlo v roku 2018 z maliarskych rúk Martiny Matlovičovej.

O čom vlastne je kniha a kto je Ťukťuk? Autor, Peter Karpinský, sa jedného dňa jednoducho spoznal s Ťukťukom – škriatkom, ktorý má rád pomaranče a riadi sa podľa vlastnej logiky.

Je to tvor, ktorý má rožky na hlave, ale nie je čertík. Má veľkú hlavu, ale nie je ufón. Je nízky, ale nie je celkom škriatok. Je to skrátka Ťukťuk.

A čo je ťukťukovanie? Nuž, môže to byť všeličo, napríklad bláznenie sa, vymýšľanie aj zažívanie rôznych dobrodružstiev.

Kniha obsahuje 12 rozprávok (ako mesiacov v roku) o priateľstve medzi spisovateľom a pomarančovým pažrošom Ťukťukom, ktorý sa jedného daždivého dňa objaví v jeho byte.

Čo robiť, keď vonku prší a vy ste doma sami? Ste smutní a nudíte sa? Ak by však vo vašom byte žil Ťukťuk, bolo by všetko inak. S ním by ste určite zažili množstvo dobrodružstiev a zábavy, ale aj problémov. Jednoducho by ste s Ťukťukom ťukťukovali“.

Peter Karpinský je autor, ktorý dokáže z bežných a mnohokrát zdanlivo na prvý pohľad nudných situácií vytvoriť láskavé, hravé a fantazijné príbehy pre deti a mládež napísané obyčajným živým a humorným jazykom. Píše aj rozhlasové poviedky a rozprávkové hry. Taktiež píše prózu pre dospelých a divadelné hry. Za svoju prácu a svoje diela bol už niekoľko krát ocenený. Literatúra sa pre neho stala neodmysliteľnou súčasťou jeho života.

Podujatie v rámci projektu „Knižnica pozýva – PRÍĎ! POZRI! ZOSTAŇ! z 1. série:Čím viac čítaš, tým viac vieš! z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.

Zdroj:

P. Karpinský_beseda a dramatizované čítanie